ג'קסון פולוק

*

509px-Transfiguration_Raphael

public domain (from wikipedia)

סוד החיים הוא החיבור בין הנפשי-רוחני לבין הגוף. צייר מושח צבעים שהם חפץ דומם על בד, ומתרחש פלא, מה שעל הבד מקבל חיים. גם אם יש תיאור די מדוייק של דמויות בני אדם, החיים שהן מקבלות הוא עדיין פלא, כי התיאור הוא רק של המתאר החיצוני, ואינו יכול להעביר חיים.

1513px-Van_Gogh_-_Starry_Night_-_Google_Art_Project

public domain (from wikipedia)

גם כאן, למרות שיש פחות תיאור מדוייק של המציאות, עדיין מתרחש הפלא ויש חיים בבד.

.

בכל ציור אמיתי יש חיים על הבד, זו ההגדרה של ציור אמיתי. בחרתי דווקא בשתי התמונות האלה, כי בהן גם אם מתעלמים לגמרי מהתוכן, לא רואים דמויות או בתים או עץ, ומסתכלים על הבד במבט כללי, כמו על אקווריום מלא תנועה, שלל קווים וצבעים ואזורי בהיר-כהה ובעיקר תנועה, רואים את החיים ביותר. בעיקר בתנועה הסוערת על הבד, בקצב שלה, בחיות שלה, בפראות הסוערת שלה. תנועה סוחפת שממלאת את הכל. ומצד שני זה גם עומד, כמו נתח בשר בלי עור. כמו התאים והמיטוכונדריות שבבסיס הקיום.

ג'קסון פולוק בתקופת הטפטוף שלו מתח את גבולות הפלא עד נקודה עוצרת נשימה. הוא הביא את הכישוף שבציור למקום חדש, ערום סוער נוקב מסתורי נשגב ונורא.

בכל ציור "רגיל", שמלפני ג'קסון פולוק, איכשהו בדרך נס החיים עוברים מהצייר אל הבד. דרך הידיים, הידיים מעבירות את מה שפנים ונופחות נשמת חיים בבד.

מה יהיה כשאין מגע יד, רק טפטוף מלמעלה. כמעט מקרי. האם גם אז יעברו החיים אל הבד?

זה תלוי בעוצמת הכוונה. עד כמה הצייר סוחט מתוך הוויתו את החיים אל הבד, עד כמה הוא מתכוון שהבד יקום לתחייה, עד כמה הוא הופך את כל הווייתו וקרבי מעיו מבפנים החוצה, כמו גרב שמקפלים החוצה, עד כמה הוא מקיא את החלב שינק משדי אמו. כשיש מספיק עוצמה ופנימיות בכוונה, הכישוף יכול לקרות כאילו מעצמו, בנס גמור, גם כשאין מגע בין ידי הצייר לבד. החיים שנוצרים בדרך זו נוקבים עד התהום, מקולפים מכל הקליפות, מסתוריים ועזים עד כדי צמרמורת. מאלף לדעתי להשוות בין התמונות של רפאל וואן-גוך לבין אלה של פולוק מבחינת עוצמת תנועת החיים שיש בבד כמכלול אחיד, וגם כאילו הן בשר מקולף מעור, אם מסתכלים על רפאל וואן גוך כאילו גם הם ציור מופשט בליל צבע מקרי שטופטף על הבד. דרך הסתכלות חדשה שהעניק לנו פולוק שמגלה עומקים שלא נודעו גם בציורים הגדולים שלפניו.

.

תמונות של ג'קסון פולוק לדוגמה אפשר לראות כאן:

https://shlemuto.blogspot.com/2020/10/blog-post_14.html

.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s