ההכשרה שלי כמטפל נפשי

הרחבה על הגישה הפסיכולוגית שלי יש כאן

.

.

למדתי פסיכולוגיה וטיפול זוגי אצל הרב שלמה וולבה, בתקופה שהייתי חרדי (הייתי חרדי עד שנת 2001). נולדתי בשנת 1962, כלומר הייתי חרדי עד גיל 39. בתקופה שהייתי חרדי השתמשתי בשם השני שלי, שהוא יצחק.

הרב וולבה היה אחד מגדולי הדור בתורה בכלל ובפרט בתחום החינוך וחכמת הנפש. הוא ראה שהציבור החרדי באותה תקופה נמנע מללכת לטיפול במערכת הכללית, גם במקרים חמורים. היה חשש גדול שמי שיטופל אצל מטפל חילוני יעזוב את הדת, ובכלל הרגישו זרות וחוסר אמון כלפי מטפלים חילוניים.
לכן הוא ראה צורך להקים מערכת חרדית שתכשיר מטפלים ברמה מקצועית נאותה, שאינה נופלת מההכשרה החילונית הרשמית, שתיתן מענה לצרכי הציבור החרדי.

הרב וולבה הוכר כסמכות בכירה גם בקרב פסיכיאטרים חילוניים. במרכז לבריאות הנפש בכפר שאול, הרופאים התייעצו איתו באופן שוטף לגבי מקרים מסובכים.

הוא למד פסיכולוגיה באוניברסיטת ברלין, לא סיים שם את ההסמכה כיוון שנעשה דתי יותר, אבל המשיך ללמוד בעצמו ברמה גבוהה מאוד.

.

הלימוד היה מקביל ללימוד באוניברסיטה, מבחינת התכנים ושיטת העבודה. אם המסגרת לא היתה חרדית זה היה מוכר כהסמכה רשמית. אם המסגרת לא היתה חרדית זה היה מוכר כהסמכה רשמית. אבל כמובן הידע העמוק של הרב וולבה בתורה השפיע מאוד. הלימוד שלי בנושאי אמונה, מורה נבוכים וכו', מאוד קשור לעבודה הטיפולית. הנושאים הפסיכולוגיים והשאלות הרוחניות הם בעיני עניין אחד, כי חיפוש רוחני אמיתי (כלומר שבא מבפנים, מצורך אנושי בסיסי, לא שינון אמונה או ידע כלשהם שבאים מבחוץ) הוא במהות של נפש האדם.

.

מתוך ויקיפדיה:

הרב שלמה וולבה (כ"ד בסיון תרע"ד1914 – ט"ז בניסן תשס"ה25 באפריל 2005) היה מגדולי המשגיחים בדור האחרון ומחבר ספרים בתחום העבודה הרוחנית על פי תנועת המוסר. שימש כמשגיח בישיבת באר יעקב ובישיבת גבעת שאול שאותן הקים.

נולד בברלין למשפחה משכילה. אביו, ד"ר אויגן (משה) וולבה, כתב כמה ספרים בהיסטוריה יהודית וכללית, וכן על איסוף אוטוגרפים. אמו, רוזה, באה ממשפחה אורתודוקסית, ונראה שהייתה אחראית לחינוכו הרוחני, כפי שהוא מציין בהקדמתו לספרו "עלי שור".

בגיל 16 כתב את ספרו הראשון, "הטבע אתה ואני", בשפה הגרמנית, ולאחר מכן הוציא אותו לאור בשוודית. בהמשך החל ללמוד פסיכולוגיה ופיזיקה בברלין."

.

.

כאן יש עוד דברים שכתבו עליו:
הרב שלמה וולבה זצ”ל – צמיחה ובניין בחינוך

.

זה מאמר שהרב וולבה כתב:

פסיכיאטריה ודת הרב וולבה

.

המערכת שהוא רצה להקים לא התפתחה מסיבות שונות, אני למדתי במחזור הראשון וכמדומני שלא היה מחזור נוסף.

.

.

למדתי במשך שש שנים את כל החומר שלומדים באוניברסיטה לתואר שני, בתוספת פסיכולגיה ממקורות היהדות. בהמשך כתבתי ספר על פסיכולוגיה ממקורות היהדות, שנקרא "אדם חי".

אחר כך עבדתי כשנתיים תחת פיקוחו הצמוד.

לדעתי אני יכול לומר שמבחינה מהותית יש לי הכשרה של פסיכולוג תואר שני, כיוון שההכשרה שעברתי לא נופלת במאומה מההכשרה המוכרת, וההכרה החוקית הרשמית היא עניין טכני במקרה הזה.

את כל זה כתבתי כדי להודיע באופן ברור שאין לי הסמכה מאושרת מבחינה חוקית ואני לא רשום בפנקס הפסיכולוגים.  

(אם יש צורך יש מטופלים שיסכימו לשוחח עם מי שמתעניין, ואני יכול לבקש זאת מהם)

אפשר לפנות בכתובת:

nirstern1@gmail.com
או בוואטסאפ במספר 052-5048176

.

הסבר יותר ארוך על דרך העבודה הפסיכולוגית שהרב וולבה לימד יש בין היתר ברשימה 316

.

תעודת הסיום שקיבלתי מהמסגרת של הרב וולבה (כאמור אז נקראתי יצחק שטרן):

תעודת הסמכה אפור

.

ספרים שכתבתי על פסיכולוגיה – אפשר להוריד בחינם.

אדם חי – פסיכותרפיה אקזיסטנציאליסטית ממקורות היהדות (כשכבר לא הייתי חרדי)
אמרי יצחק (מהתקופה שהייתי חרדי)